Yol Hali

nazan-bekiroglu-yol-hali

Yâ Nakkaş!
Biraz gez, dünyanın hiç kimsenin olmadığını anlarsın. Nereye kök salsan bir başkalık bir yabancılık taşıdığını. Nereye adım atsan sona kaldığını. O zaman anlarsın Âdem’den bu yana bu yer’li olmadığını. O ilk adımın hatırası yerli yerinde bu kadar taze dururken neyi neresinden kurcalasan arkasından bir iğretilik bir sonradanlık çıkacağını. Mülkün Gerçek Sahibi bu kadar zahirken, toprak üzerinde kimsenin kimseye öncelik hakkı bulunmadığını, sadece bazılarının biraz erken geldiğini bazılarınınsa biraz geç kaldığını.

“İncire, zeytine, Sina Dağı’na ve o emin beldeye and olsun ki” acısı uyurken yüzünden okunanlarla birlikte çıktım bu yolculuğa. Evimin bacasının alev aldığı, çeşmelerininse Kerbela kestiği bir düşten sonra düştüm bu yola.

Pasaportumda boş yer kalmadı ey şehir. Mevlana’nın bir Şems kaybettiği Şam sokaklarından geçtim. Ölümünde bile mağrur Selahaddin’in, kılıcının gölgesinde uyuyan Halid Bin Velid’in, Muhyiddin İbn Arabi’nin, sırrını tutamayan sır katibinin ihanetine uğramış Son Padişah’ın türbelerinden gerçek çıktığım yolculuğun sonunda sana geldim.

Cehennemle cennet burada yer değiştirirken. Elini sok koynuna, ihtimal beyaz çıkar. Burası Lüt Gölü karşısı Mesra. İkisi. Nasıl da kıyı kıyıya.

Bu kitap bir yolculuk öyküsü… Bekiroğlu, İran, suriye, Mısır güzergahı üzerinde okuyucusuyla birlikte seyahat ediyor, anlatıyor, hissettiriyor.

Sayfa Sayısı: 280  İlk Baskı Tarihi: Ekim 2010

“Yol Hali” üzerine 15 yorum

 1. Sayın Hocam Türkçe dilinin bu kadar zengin ve dilin sınırlarının nasıl genişletildiğini sizden öğrendim. İnşallah bir gün size kitabınızı imzalatırım. Saygılarımla….

 2. ”La” kitabınız gerçekten son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan birisi.. Şimdi bu kitabınızı okuyacağım inşallah.. umuyorum ki bu da ”La” kadar güzeldir..

 3. hocam ben sana hayranım. siz görmeyi, konuşmayı… inşaallah sizi ziyarete gelicem allah nasip ederse.

 4. sevgili NAZAN hanım sizin kim olduğunuzu ve aldığınız eğitimleri bu yaşanmışlıkların sonunda çıkan bütün eserlerinizi okumaya çalışacağım la sonsuzluk hecesi ile başladım imkanlarım elverdiği sürece bütün eserlerinizi takip etmeye kararlıyım tabi ALLAH izin verirse iyi çalışmalar başarılar.

 5. Herkesin bi yol hikayesi var,anlattığı,anlatacağı,anlatmaktan bıkmadığı.sizinkisi geçmiş çöllerden,denizlerden ve bin türlü halden.biz ise;halden hala yolculuğmuza takarız kulp diye.belki mesneviler devşiremeyiz,sözün ustasından iyi laf edemeyiz.ama iki soluk arasında yol bulup da kalbimiz,ellerinizden huzur bulabiliriz.yazan,yazdıran,söyleyen ve söyleten daim olsun.iyiki varsınız…

 6. hayata sıkı sıkıya bağlı olan şu yüreğime gerçek olanı hatırlatıp biraz nefes aldıran caanım hocam, elleriniz dert görmesin…

 7. isterdim yola düşmeyi Çelebi gibi
  dayansaydı şu dizlerim sizinki gibi
  bende isterdim yola düşmeyi
  öyle ya bu “YOL HALİ”
  ne olacağını bilemezdim
  şimdi bir çift gözle
  düştüm yollara “YOL HALİ” ile.

 8. Merhaba hocam. Yol hali hemen her insanın içinde kendisine yer bulabileceği bir eser. Yağmurun yağışı, günümüz gençliğinin kültürüne olan uzaklığını kendinizden yola çıkarak anlattığınız bu halleri okurlarınızın size olan hayranlığınızın artmasına en büyük etken olmakta. İyi ki varsınız hocam. Trabzon’da görüşmek dileğiyle…

 9. ”La” ile kesişti hayatım sizinle..sonra İsimle Ateş arasında devam etti,sonra hep buluştuk sizinle bazen ‘yusuf ve züleyha’da bazende cümle kapısında sonra ben hep sizinleydim köşe yazılarınızda..şimdi ise ‘ yol hali’nde buluşuyoruz ne güzel:)
  aslında ben yıllar önce sizinle aynı şehrin denizinde yeşilinde buluşup ..eğitim fakültesinin c bloğunda sizinleymişim ..ama sizi tanımadan..işte bu yüzden üzgünüm..

 10. Nazan hanım merhaba,
  Senelerce sevdigim bir insanın sayesinde kitaplarınızla tanıştım. Onunla bir ömür birlikte olamadım ama kitaplarınızla inşaallah bir ömür beraber olmak isterim. Eserleriniz için çok teşekkür ederim.

 11. Sayın Hocam’ın bu eserini okumaya başladığımda acaba La daki zirveden inşemi geçmiştir diye elim yüreğimin başındaydı ama okuyunca öyle bir rahatladım ki tüy gibi oldum.Zirvedeki yerini sağlamlamış meğerse…Bundan sonraki eseleri zirveden zirveden okurum diye düşünüyorum.Gerçekten gurur duydum.Başka hiç birşey diyemiyorum.Bu arada sevgi ve muhabbetlirimizi sunarım.

 12. merhaba ;
  hasbel kader kitaplarınızı takip etmeye çalışıyorum. okuyunca hani derler ya “bir tatlı huzur” kaplıyor içimi. Yol Hali de diğerleri gibi çok güzeldi. hele de gezmeyi seven gittiği şehirlere ayrı bir anlam kazandırmaya şehirle anlam kazanmaya çalışanlar için.
  ama kitabınız da bir bölüm vardı ki yazılanlarda kendi aile büyüklerimi yaşadıklarını anlatamadıklarını – anlatmayı mahremine girilmek olarak düşündükleri için bel ki de- gördüm. ellerinize sağlık. hep güzellikle bize bizi anlatmaya devam edersiniz inşallah…

 13. merhabalar,
  nazan hanım kitaplarınıza bayılıyorum. sizin kitaplarınızdan sonra edebi değeri olmayan kitapları okuyamaz oldum. kitaplarınız okuma zevkimde sıçrama noktası oldu
  başarılar dilerimmmmm

 14. yusuf ile züleyha’yı okudum, cümle kapısını okudum,isimle ateş arasındayı okudum. yarında la sonsuzluk hecesine başlıyorum.o bıtıncede yol halını okuyacagım ınşallah. acıkcası su ana kadar en cok isimle ateş arasını begendım(tabı hepsı guzel). arkadaslar cok ovdu la sonsuzluk hecesını.bır haftayada onu bıtırmeyı hedeflıyorum.emegınıze saglık nazan hanım. bu arada tuyap fuarında ımza gununuzu cok bekledım ama bir türlü düzenlemediniz. kısa bir süre gelip gitmişsiniz. duyuru yapmadıgınız için onuda kaçırdık. eserlerınızle tanıştım inşallah sizinlede tanışırım birgün.

 15. evet ”yusuf ile züleyha” eseriyle başlayan bu serüven ”yol hali”ile devam etti. sırada cümle kapısı var. ve sizden öğreneceğim daha çok şey var.. emeğinize yüreğinize sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir