Ali Şamil Şen ; “Mor Mürekkep”, Günebakış , 20 Mayıs 2000

Ali Şamil ŞEN / Günebakış 20 Mayıs 2000
Mor Mürekkep İyi Adam Yayın; Aralık 1999 (Hikaye) Nün Masalları Dergah Yayınları; 1997 (Hikaye) Nazan Bekiroğlu

çok uzun anlatmak gerekti

ve biz, sadece ima ile geçtik

hilmi yavuz (doğu şiirleri)

Bir noktadan seyredilen ve geçmişten geleceğe uzanan; şimdinin hikayesi: Nün Masalları…

Çokça kalabalıklarla anlatılan tenha bir öykü belki, belki de dar zamanlarda yazılsa da zamana sığmayan zamansızlığın hikayesi!

Tek solukta içilip kırk gün bedenden çıkmayan mey gibi. Nün Masalları ve Mor Mürekkep’teki hikayelerin etkisinden uzun zaman kurtulamayacaksınız!

İlk cümlesi daha öncekilerden birinin -tam ortasında da dursa hatta-son cümlesi olan bir yazıdan (deneme, hikaye, öykü, mektup; hepsi) hareketle ilk cümlenin son olduğu yeri / diğerini arayacak; kaybolacaksınız!

“Ne garip, nakkaş. Yazmasam, gözlerinin rengini kimseler bilmeyecek. Kimseler bilmeyecek sabahlara dek çizip çizmediğini. Sussam, yok olacaksın.

Yine ne garip nakkaş, seni yazmasam beni de kimseler bilmeyecek. …” diyerek yazan ve fakat yine de bilinmekten korkan bir yazar; Bekiroğlu! , parmak uçlarındaki acıya rağmen, yılmadan, zamanın gergefine yaşanmamışlığı işleyen nakkaş!…

Böyle kısacık yazarak kocaman bir yüreği ben anlatamam!
‘Nokta vesselam.’
Yaşarken hayatın içinde, yazarken dışında olan Bekiroğlu’nu, hayata zamanın dışından bakabilmek için her Pazar Zaman Gazetesi’nin Mor Mürekkep köşesinde bulabilirsiniz !

Leave a comment

Your comment