İbrahim Tenekeci ; “Nazan Bekiroğlu”, Milli Gazete , 3 Mayıs 2000

NAZAN BEKİROĞLU
Kendimi bu işe o kadar kaptırdım ki, içim dışım politika oldu. Yüksek müsaadenizle bugün gönlüme göre bir köşe yapmak istiyorum. Mesela işe Nazan Bekiroğlu’nun son kitabına değinerek başlayabilirim.

Nazan bekiroğlu dikkatle takip ettiğim yazarlardan biri. Hikayelerini topladığı Nun Masalları’nı okuduğum zaman, ilk defa bir eser hakkında bir şeyler yazmak istemiş ama yazamamıştım, O hikayeler hakkında söylenecek her söz, yazılacak her satır; sankj o kusursuz büyüyü bozacakmış gibiydi. Çaresiz bir şekilde kalakalmışım.

Nazan Bekiroğlu en son, İyi Adam Yayınları’ndan Mor Mürekkep’i çıkardı Kitabı bir kaç kitapçıya sordum ama bulamadım. Aradan bir kaç gün geçti. Şule Yayınları’nda Ali Ural’la birlikte sohbet ediyoruz. Konumuz ise kâh Beşlr Ayvazoğlu, kâh Mustafa Kutlu, kah Nazan BeKiroğlu.

Ben tam, “Nazan Hanım’ın kitabına henüz ulaşamadım.” demiştim ki, müthiş bir şey oldu. Postacı odaya girdi ve bana kalınca bir zarf uzattı. Zarfın üzerinde Nazan Bekiroğlu yazıyordu. Heyecanla açtım zarfı, Bir de ne göreyim; Mor Mürekkep!

Bir kalp, bir kalbi en çok bu kadar çeker.

Kitap şimdi bitmiş bir şekilde çantamda duruyor. Ama diğer kitapların aksine uslu durmuyor.Sanırım onu bir kez daha okumam gerekecek.

Peki Mor Mürekkep’in içinde neler var? Ya da Mor Mürekkep nasıl bir kabın içinde duruyor? Bütün bunları söylemeye hiç niyetim yok.

Korkarım kitabı almanız gerekecek.

Comments (1)

SerpilHaziran 1st, 2009 at 11:02 pm

Kötü Kız
kelimelere umutlarımı
nedenlerimi türettirdim.
anlatacak kişi vurulabilir mi?
denedim;
doğru ve dar olandı sevda.

samanyolunu deprem
duygusu ile serintelecek
yaptıklarımız
duyulmayacak coşkumuz
azametin eli gerekecek
bilecek aşkın elden
çıkarılacağını
bilecek
geceler de
avuçlarımızda

göçüyorum duyulmayası
başka merhalesine yeryüzünün
sözcük kurşunu çokken
sarf oluyor fırtınanın suya batması
susarız açmışken hava
bi haber yeryüzünde
Sorgularız huzursuzlukları

yobazlıklara
diri gelir saatler
alfabeler hicret etmez

susmanın faydası yok güneşe sığın
kötü kız.

Serpil TUNCER

Leave a comment

Your comment