Hakan A. Yavuz ; “Nun Masalları”, Sağduyu , 16 Şubat 1999

NUN MASALLARI (Hakan A. Yavuz)
Nun Masalları, son yıllarda yazılan en kaliteli hikaye kitaplarından birisi

Şimdi hattat, bana sevgini söyle

Bana aşkını söyle.

Söyle ki yaradılışının özünde zaten ezeli aşk bulunan şu demi, birlikte kucaklayalım. Çünkü o tek kişinin kucaklamasıyla yetinemeyecek kadar geniş ve derin. Tek kişinin, tek başına bilemeyeceği kadar karanlık ve aydınlık.

Bana sevgini söyle…

Bana aşkını söyle…

Dergah dergisinde ve Zaman’da yayınlanan yazı ve hikayeleriyle tanıdığımız Nazan Bekiroğlu’nun Mayıs 1997’de birinci baskısını yapan kitabı Nun Masalları, geçtiğimiz günlerde ikinci baskısını yaptı. Dergah yayınları arasından çıkan ve bir hikaye kitabı olan Nun Masalları; Hattat ve Padişah, Genç Mezarlık Bekçisi, Genç Kalfa Son Padişah, Diğerleri ve Nigar Hanım Sevgili olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Elinize alıp okuduğunuz vakit, sizi dibi görünmeyen bir iç denize dalmışçasına etkiliyor ve okudukça okuma hissi veren mükemmel üslubuyla sizleri sayfaların arasında efsunlu bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitabın birinci bölümünde Hattat ve Padişah arasında geçen münasebetler bize Aşk ve aşk’ın sahibinin kıymetini hatırlatıyor. Hattat yazdığı güzellikleri padişaha okumaya gidiyor ve padişah;

“…Yazdıklarını, bütün defterlerini diğer insanlarla paylaşmayı istiyor musun? Onlarla paylaşmayı ve çok olmayı mı limit ediyorsun?” Evet, diye cevapladı hattat. Padişah, seni ben anladım, yetmez mi diye yavaşça karşılık verdi; bir ben gibi anlayan daha çıkmaz sanırım!

Padişah ona, ruhunu gösterecek yazılarını, defterlerini okuyacaktır ama yalnızca ona, fakat hattat padişahı değil, padişahın güzel cariyesini seçer, gecelerinin onunla geçirir ve iri, kara bir leke büyüyerek yüreğini ve bütün defterini kaplar…

Kitabın ikinci bölümü ise “Genç Mezarlık Bekçisi, Genç Kalfa ve Son Padişah” isimli ince, derin anlatımlarla örülmüş mükemmel bir hikayeden oluşuyor.

Genç kalfa her gece sarayın penceresinden yeryüzünü aydınlatan bir yıldızın yakamozu altında dışarıyı seyretmektedir, bir gün sarayın penceresinde “içinden şiirsiz geçilmeyecek kadar derin gözleri olan” Enderun Ağasını görür ve her gece onu izlemek üzere pencere önüne oturur. Hikaye genç mezarlık bekçisinin, genç kalfaya olan aşkını anlatan nefis bir bölümle devam eder.

Nun Masalları, son yıllarda yazılan en kaliteli hikaye kitaplarından birisi. Üzerinde yaygaralar koparılıp, satış rekorları kıran birçok kitaptan daha seviyeli bir kitap olan Nun Masalları’nı tüm okuyucularımıza tavsiye ediyoruz.

Leave a comment

Your comment